CO U NÁS ŽIJE

3

kavka obecná Corvus monedula

Hnízdí na okolních budovách a ve Vojanových sadech si na trávnících sbírá larvy hmyzu a nepohrdne ani odpadky. Naše kavky jsou většinou stálé a ozývají se typickým hašteřivým „kav-kav“.

sýkora modřinka Cyanistes caeruleus

Po sýkoře koňadře je naší druhou nejhojnější sýkorou. Živí se hmyzem, na jaře především mšicemi, v zimě je častým návštěvníkem krmítek.

žluna zelená Picus viridis

V zahradě běžná, hnízdí ve vydlabaných dutinách ve kmenech stromů. Potravu si hledá většinou na zemi – živí se mravenci, žížalami a larvami hmyzu. Prozradí ji hlasité „chechtání“, samec tak označuje svůj revír.

mlynařík dlouhoocasý Aegithalos caudatus

Jeden z našich nejmenších ptáků připomíná ochmýřenou černobílou kuličku s dlouhým ocasem. V zahradě se vyskytuje celoročně. Na podzim a v zimě se pohybuje v hejnkách, často spolu se sýkorami.

sýkora koňadra Parus major

Naši nejběžnější sýkoru můžete ve zdejší zahradě pozorovat celoročně. Hnízdo z mechu, do kterého snáší až 10 vajec, si staví v dutinách a budkách.

budníček menší Phylloscopus collybita

Tento malý zelenohnědý pták hnízdí v keřích na zemi či nízko nad ní. Samec hájí své teritorium zpěvem znějícím jako opakované „cilp-calp“. Zimu tráví ve Středomoří, kam odlétají v říjnu a zpět do zahrady se vrací v březnu.

kos černý Turdus merula

Kos je jeden z našich nejlepších a nejhlasitějších ptačích zpěváků. Ve městě díky umělému osvětlení zpívá i v noci a občas i v zimě. Pozorovat zde v zahradě jej můžete celoročně.

zvonek zelený Chloris chloris

Je zelenožlutý pták velikosti vrabce se silným zobákem. Živí se především semeny a jinou rostlinnou potravou. Hnízdo si staví v keřích a v zahradě se vyskytuje celoročně.

šoupálek krátkoprstý Certhia brachydactylla

Jméno tohoto malého hnědobílého ptáka 
s delším tenkým zahnutým zobákem odkazuje na jeho pohyb. Po kmeni stromu se posunuje, „šoupe“. Hnízdí ve škvírách pod kůrou nebo v prasklinách kmene stromů a v zahradě se vyskytuje celoročně.

holub hřivnáč Columba palumbus

Největší z našich holubů hnízdí nejen v sadech, ale i na okolních ulicích a náměstích. Spatřit ho lze od února do října, na zimu odlétá většinou do Francie. V posledních letech v malých počtech u nás i přezimuje.

kuna skalní Martes foina

Stejně jako v dalších pražských parcích se i ve Vojanových sadech můžeme setkat s touto hojnou lasicovitou šelmou. Aktivní je především v noci a její pestrý jídelníček tvoří jak živočišná složka (drobní savci, ptáci a hmyz), tak i plody ovocných stromů a keřů. Aktivní je především v noci, zejména mláďata ale můžeme potkat i přes den. Celoroční výskyt.

veverka obecná Sciurus vulgaris

Veverka patří mezi hlodavce a na rozdíl od kuny je 
aktivní pouze ve dne. Noc tráví v hnízdech z mechu a listí v dutinách stromů nebo postavených ve větvích, ve kterých rodí i mláďata. Potravu tvoří plody a semena (typicky ořechy a semena jehličnanů), ale na jaře a v létě si potravu zpestří i hmyzem nebo ptačími mláďaty.